FAQ

Znalecký posudek

Zadavatelem znaleckého posudku může být Orgán veřejné moci, fyzická nebo právnická osoba. Znalecký posudek je nezbytné zpracovat v následujících případech:
– pro potřeby orgánů veřejné moci (zejména soudy)
– v případě vypořádání podílového vlastnictví (pokud se podíloví spoluvlastníci nedohodnou)
– v případě vypořádání společného jmění manželů (pokud se manželé nedohodnou)
– v případě exekuce nebo dražby
– pro účely vyvlastnění dle zákona 184/2006 nebo ve smyslu zákona 416/2009 Sb. o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury.

Struktura a povinné náležitosti znaleckého posudky jsou jasně definované v prováděcí vyhlášce 503/2020 Sb. o výkonu znalecké činnosti

Tržní ocenění / odborný odhad

Tržní ocenění / odborný odhad tržní hodnoty postačuje zejména v následujících případech:
– úvěrové řízení v bance
– zjištění tržní hodnoty pro zamýšlený prodej
– dědické řízení

Struktura tržního odhadu není žádným zákonem pevně stanovena, tržní odhad by měl být zpracován v souladu např. s Evropskými oceňovacími standardy (EVS), doporučenou metodikou České bankovní asociace…

Znalec

Znalecké posudky je oprávněný zpracovávat jen znalec jmenovaný dle zákona č. 254/2019 Sb. Zákon o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech. Znalcem může být jen osoba splňující podmínky dle §5 zákona

Odhadce

Oceňování nemovitých věcí je vázanou živností, odhadcem tedy může být fyzická osoba, která splní kritéria pro získání živnostenského oprávnění dle Živnostenského zákona č. 130/2008 Sb.